Музей працює щоденно, крім понеділка, з 10:00 до 18:00.
Київ, вул. Паньківська, 9. Тел.: (044) 288-28-07

100-річчя відновлення діяльності Першого Курултаю

Нас часом запитують на екскурсії, чому Українська Центральна Рада не включала Крим до складу Української Народної Республіки. Відповідь проста: Михайло Грушевський поважав права і прагнення корінного народу Криму − кримських татар − на створення власної державності. Адже одночасно з Українською революцією проходила і Кримськотатарська революція з проголошенням Кримської Народної Республіки і прийняттям демократичної Конституції (Основних кримськотатарських законів), що випереджала конституції багатьох країн (згідно з нею, 1917 р. жінки півострова отримали рівні з чоловіками виборчі права, тоді як у США подібний закон з’явився 1920 р.). Наші шляхи були такі схожі…

Тим вікопомним подіям було присвячено круглий стіл до 100-річчя відновлення діяльності Першого Курултаю, проведений у Музеї 10 травня 2018 р. Стислий, але промовистий виклад трагічної історії кримськотатарського народу упродовж останнього століття прозвучав на екскурсії по розгорнутій у Музеї виставці на честь Першого Курултаю (раніше виставка працювала у Верховній Раді України), яку провів автор виставки, програмний директор Кримського дому Алім Алієв.

Під час заходу було презентовано спільну книгу науковця і публіциста Сергія Грабовського та журналіста і науковця Ігоря Лосєва «Azat Qirim чи колонія Москви? Імперський геноцид і кримськотатарська революція» (2017), а також анонсовано книгу історика Андрія Іванця «Перший Курултай: від кримськотатарських установчих зборів до національного парламенту» (вона буде представлена 1 червня на Книжковому Арсеналі в Києві). Науковці жваво обговорили питання пошуку, збереження і видання документальних свідчень тих подій − історичних джерел, розпорошених по світу чи захованих окупантами.

Круглий стіл виявився вельми представницьким, адже поміж численних гостей були присутні три члени Меджлісу кримськотатарського народу, зокрема, заступник Голови Меджлісу Ільмі Умеров, який передав вітання від Рефата Чубарова − Голови Меджлісу. Промовець відзначив важливість подібних заходів, що доносять українцям і всьому світові правду про кримськотатарський народ та його боротьбу за право вирішувати свою власну долю. Він наголошував, що на сьогодні у світі докладається ще недостатньо зусиль для відновлення дії міжнародного права і звільнення тимчасово окупованого Криму.

Цей захід пройшов у теплій дружній атмосфері. Адже нас так багато єднає. Як тут не згадати слова Рефата Чубарова, сказані у переломні для України дні Євромайдану: «Виборюємо разом, будемо разом і переможемо разом!»

Репортаж підготував Микола Кучеренко

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

×
Місце розташування

×