The museum is open to the public every day except on Mondays, from 10 AM to 6 PM.
No.9, Pankivska str, Kyiv

Іконографічна збірка Історико-меморіального музею Михайла Грушевського

Іконографічна збірка Історико-меморіального музею Михайла Грушевського — не лише найбільша в Україні, але й унікальна. Вона нараховує понад 500 оригінальних фотодокументів від 1866 р. та включає знімки не лише Михайла Грушевського, але й батьків вченого, брата й сестри та їхніх родин, представників батьківського і материнського родів — Грушевських та Оппокових (1866–1960-ті рр.). До рідкісних також відносяться знімки письменниці Ганни Барвінок, громадського діяча Іллі Шрага, мистецтвознавця Олекси Новицького та його родини, відомих українських вчених, митців та громадських діячів: Миколи Василенка, Михайла Кравчука, Євгена Тимченка, Миколи Макаренка, Леоніда Добровольського, Миколи Ткаченка, Остапа Павлика, Георгія Нарбута, Василя Вовка-Карачевського та ін.

Особливу цінність складають оригінальні світлини Михайла Грушевського (33 одиниці), кожна з яких — особлива історична пам’ятка, окремий сюжет життєпису видатного українського історика і політика.

Окрім оригінальних фотодокументів Михайла Грушевського в колекції музею зберігаються і рідкісні видання з репродукціями його знімків. Газета «Село» (17 червня 1910 р.) містить портрет 1898 р., оригінал якого розшукати поки що не вдалося. Журнал «Украинская жизнь» (№ 12, 1916 р.) вміщує парадний знімок до 50-ліття вченого з його факсиміле: «Вся наша надія — в нас, вся сила — в народі!». З маловідомого «Художнього альбому України», виданого у Полтаві 1917 р., постає образ незмінного голови Української Центральної Ради та фото проголошення Першого універсалу УЦР на Софійському майдані в Києві 11 червня 1917 р. Часопис «Універсальний журнал» (№ 1, 1918 р.) подає зображення М.Грушевського 1918 р. Більш відомі, але не менш рідкісні портрети маємо в ювілейних збірниках до 60-ліття вченого. Багатолітнє дослідження іконографії Михайла Грушевського дозволило також доповнити колекцію оригінальних світлин копіями всіх відомих на сьогодні його фотографій, що зберігаються в архівних та приватних збірках. В цілому в оригіналах та копіях іконографія Михайла Грушевського нараховує близько 100 фотодокументів.

Каталог оригінальних фотографій Михайла Грушевського, репродукцій його світлин на листівках та в рідкісних виданнях (колекція ІММГ)

Світлини Катерини Грушевської з колекції музею

Каталог фотодокументів Олександра Грушевського з колекції ІММГ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

«ДИТИНА…» ПОВАЖНОГО ВІКУ

  Серед найцінніших українських та й світових досліджень,...

СІЧНЕВИЙ ЛОКДАУН

Друзі, у зв‘язку із запровадженням локдауну, з 8...

«ТАКЕ БУЛО ВЗАГАЛІ СЕ ВЛАДИКАВКАЗЬКЕ ЖИТТЯ»

По-різному – від захоплених відгуків і аж до...

ЩЕ ОДИН КРОК ДО З’ЯСУВАННЯ ОБСТАВИН СМЕРТІ МИХАЙЛА ГРУШЕВСЬКОГО

Обставини й причини передчасної смерті Михайла Грушевського завжди...

×
Location map

×