Музей працює щоденно, крім понеділка, з 10:00 до 18:00.
Київ, вул. Паньківська, 9. Тел.: (044) 288-28-07

МИХАЙЛО ГРУШЕВСЬКИЙ І ЛЕСЯ УКРАЇНКА

Сьогодні ми усі пишемо про неї. Вона не потребує зайвих представлень, довгих характеристик і складних епітетів. Бо хто знайомий з її пером – знає йому ціну. Українка з великої літери – це не тільки про власні назви. І тисячі звертань, що линуть на адресу Лесі в цей день – найкраще тому підтвердження.
До 150-річчя Лесі Українки ми вшановуємо її пам’ять разом з усіма, хто захоплюється її силою, працею і талантом. Зробити це хочемо словами Михайла Грушевського:
«Свою поетичну творчість вона почала рано, і вже перші 10–15 літ поставили її в перші ряди сучасної поезії. Одначе тільки в останнє п’ятиліття починається сей величезний, нестримний поступ її, якийсь титанічний хід по велетенських уступах, не рушених ніякою людською ногою, де кождий крок, кождий твір означав нову стадію, відкривав перед очима громадянства нашого все нові перспективи мислі, все нові обрії образів.
Глибоко національна в своїй основі, всім змістом своїм зв’язана нерозривно з життям свого народу, з переживаннями нашої людини в теперішню переломну добу, ся творчість переводила їх на грунт вічних вселюдських змагань, уясняла в їх світлі й зв’язувала з одвічними переживаннями людськості».
Михайло Грушевський і Леся Українка не були близькими друзями. Втім, усі 6 збережених листів до історика засвідчують глибоку взаємну повагу та приязнь у їхніх відносинах. Десь Лариса Косач «“передає Колюнці “па”», маючи на увазі доньку Михайла Грушевського Катерину, десь висловлює сильне бажання поспілкуватися вживу.
В одному з листів до Івана Франка Лариса Косач пише про незгоди між її другом Михайлом Павликом і Михайлом Грушевським. Відкидаючи будь-яку упередженість, вона наголошує, що вибирає собі «не друзів моїх друзів, а друзів моїх ідей».
Без сумніву, мрією обох була єдина вільна Україна, до якої вони вели тогочасне суспільство. Але, як добре підмітив Михайло Грушевський, «наше громадянство не встигало йти за сим захоплюючим, бурним потоком натхнення, сею блискучою панорамою образів, що розверталася перед ним; сей високий рівень ідей, на який вела творчість Лесі Українки, був незвичайний для його ширших кругів».
Але слово кожного з них пробуджувало. Пробуджує і понині.
25.02.21

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

З НОВИМ РОКОМ ТА РІЗДВОМ ХРИСТОВИМ!

Друзі! Щиро вітаємо з прийдешнім 2022 роком! Нехай...

ПАМ’ЯТІ ЖЕРТВ ГОЛОДОМОРІВ

Сто років тому, під час масового штучного голоду...

ЕПІЗОДИ УКРАЇНСЬКОЇ РЕВОЛЮЦІЇ

Українська Центральна Рада Українська Центральна Рада… Сьогодні цю...

156 РОКІВ З ДНЯ НАРОДЖЕННЯ МАРКА ГРУШЕВСЬКОГО

Сьогодні, 7 травня 2021 року, виповнюється 156 років...

×
Місце розташування

×